Ośrodek Pomocy Społecznej w Debrznie jest jednostką organizacyjną Urzędu Miasta i Gminy Debrzno utworzoną w celu wykonywania zadań własnych i zleconych określonych w ustawie o pomocy społecznej, którego działalność ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Przytoczony zapis  ustawy o pomocy społecznej oraz ustawa o samorządzie gminnym stanowi prawne ramy funkcjonowania Ośrodka.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Debrznie, podobnie jak każdy inny Ośrodek w Polsce jest pierwszym miejscem, w którym wsparcia szukają rodziny i  osoby potrzebujące pomocy wyspecjalizowanych pracowników. Istotą pomocy społecznej jest tzw.: „pomaganie wymagające”, czyli takie, które nie ma nic wspólnego z usługiwaniem, czy wyręczaniem, które rozumiane jest, jako „antypomaganie” wzmacniające bezradność. Pracownicy socjalni OPS działają, więc na rzecz zmiany w społeczności i życiu konkretnych osób i rodzin, którym pomagają. Ich zadaniem jest wskazywanie klientowi możliwości rozwiązania danego problemu w oparciu nie tylko o posiadaną wiedzę, ale przede wszystkim wiedzę o osobie potrzebującej wsparcia.

Do zadań Ośrodka należy udzielanie świadczeń pieniężnych, pomoc usługowa, praca socjalna, pomoc rzeczowa, wsparcie środowiskowe, realizacja zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych, rozwijanie nowych form pomocy i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.

Ośrodek wspierając osoby i rodziny w trudnych sytuacjach życiowych z jednej strony dąży do zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego, z drugiej stosuje zasadę pomocniczości nakierowaną na wykorzystanie zasobów rodziny, jej potencjału i aktywności. Poprzez realizację różnego rodzaju projektów nie ograniczamy się tylko do wypłaty zasiłków podopiecznym, ale poszukujemy innowacyjnych form pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym mających na celu ich aktywizację społeczną i zawodową.

Utworzenie i utrzymywanie Ośrodka Pomocy Społecznej w Debrznie, w tym zapewnienie środków na wynagrodzenia pracowników jest zadaniem obowiązkowym gminy wynikającym z Art. 17 ust 18 Ustawy o pomocy społecznej. Do realizacji zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia 5 pracowników socjalnych. Zgodnie z Art. 110 ust. 11 Ustawy jw. OPS zatrudnia pracowników socjalnych proporcjonalnie do liczby ludności gminy w stosunku jeden pracownik socjalny na 2 tys. mieszkańców, nie mniej jednak niż trzech pracowników lub proporcjonalnie do liczby rodzin i osób samotnie gospodarujących , objętych pracą socjalną w stosunku 1 pracownik socjalny zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na nie więcej niż 50 rodzin i osób samotnie gospodarujących.

Zgodnie z polskim prawodawstwem większość działań pomocowych umiejscowionych jest na poziomie gminy, a ośrodki pomocy społecznej można uznać za wiodące i stanowiące podstawowe źródło wsparcia dla rodzin znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Zajmują się one między innymi wypłacaniem świadczeń pieniężnych i udzielaniem wsparcia w zakresie przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej. Są instytucjami, które na poziomie lokalnym odpowiadają za koordynację działań z zakresu pomocy społecznej oraz za większość działań z zakresu polityki społecznej

Podstawowym celem działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Debrznie zgodnie z obowiązującym statutem, jest rozpoznawanie i zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin, które własnym staraniem nie są w stanie pokonać trudności życiowych oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Świadczenia z  pomocy społecznej udzielane są na wniosek osób zainteresowanych, jej przedstawicieli ustawowych, innych osób, oraz z urzędu. Przyznawanie świadczeń z pomocy społecznej następuje w formie decyzji administracyjnej. Wyjątek stanowią m.in. świadczenia w postaci pracy socjalnej oraz poradnictwa. Wydawanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia z pomocy społecznej wymaga, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, każdorazowo przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Rodzinny wywiad środowiskowy w myśl ustawy przeprowadzają pracownicy socjalni w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny w celu ustalenia sytuacji materialnej, rodzinnej, zdrowotnej. Zauważalny z roku na rok wzrost ilości rodzin korzystających z pomocy w formie samej pracy socjalnej, poradnictwa prawnego, rozmowy czy też pogadanek.

Wśród najistotniejszych i najczęstszych powodów korzystania z pomocy społecznej od wielu lat jest: ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, bezdomność czy też bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych. Rodzina lub osoba ubiegająca się o pomoc musi spełnić co najmniej dwie przesłanki tj. dochód osoby lub rodziny nie może przekroczyć kryterium ustawowego i musi wystąpić co najmniej jeden problem, o której mowa w art. 7 ustawy o pomocy społecznej.

InformacjeInformacje:

Liczba wyświetleń: 391

Utworzono dnia: 13.04.2021

Dokument wprowadził:
Grzegorz Inglowski

Dokument opublikował:
Administrator główny

Historia publikacjiHistoria publikacji:

13.04.2021, Administrator główny:

Utworzenie zakładki Cele i zadania